Allen-bradley 1492-acb Circuit Breaker 6A 277Vac Ac480Y/277V 1 Ph, Ser: B
VIEW ALL REVIEWS
Brand:
Allen-bradley
Quantity:
1
Quantity Type:
PCS
Condition:
New
SKU: 167684
Quantity:
Orders ship within 24 hours*
Hoorey ! This item ships worldwide
Allen-bradley
A-b Quality
Cat: 1492-acb
Ser: B
H1
E 65138
Iec 60947 Ip2X Finger Safe
6A 277Vac
6A 50 Vdc
1A 125 Vdc
G 200
20A 5 Hp
Ac 480Y/277V 1 Ph
Cat: 1492-cb2
Ser: C
Suitable As Motor Disconnect With Locking Kit Cat No.1492-acbloa
Trip Current: 125% Of Rated Current @ 40°C
Cu Wire Only: 25A 60/75°C, 25A 75°C Only
Supplementary Protector
Ac 480Y/277V,Sc 3Ka U2; 5Ka U1 Ac240V, Sc 5Ka U2
Dc 65V, Sc 2Ka U1
Ac420V, Ac 300V Max. To Ground
Made In Switzerland
Weight: 350 Gm
Hassle-Free Returns & Refunds at Aeliya Marine Tech
Peace of Mind with a 30-Day Warranty:
What Can Be Returned?
  • Products that are not working as expected (non-functional)
  • Products with condition or malfunction issues
  • Products with minor cosmetic damages (excluding damage caused during shipping)
Easy Return Process:
Receiving Your Refund:
Missing Refund?
Exchanges for Defective or Damaged Items:
Warranty Validation:
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Related product
Select Title
Select Title
30 Day Return &
Refund Policy
Learn More
100% Secure