Wachendorff wdgi 58b-10-1024-abn-r05-sh8 encoder
VIEW ALL REVIEWS
Brand:
Wachendorff
Quantity:
1
Quantity Type:
PCS
Condition:
New
SKU: 26873
Quantity:
Orders ship within 24 hours*
Hoorey ! This item ships worldwide
Attribute Details
Product Wachendorff WDGI 58B-10-1024-ABN-R05-SH8 Encoder
Brand Wachendorff Automation GmbH & Co. Kg
Model WDGI 58B-10-1024-ABN-R05-SH8
Type Frequency-control Lifts WD-GAS58B with Shaft Encoder
PPR 1024
Supply Voltage 4.75-5.5 VDC (Class 2 Only)
Current Consumption 70 mA
Output Current Max. 40 mA
Output Type RS422
Part Number 16500807AB
Shaft Adapter M10, D=10mm
Operating Temperature -20°C to +80°C
Storage Temperature -30°C to +80°C
Country of Origin Made in Germany
Weight 750 gm
Key Features:
1. Model: WDGI 58B-10-1024-ABN-R05-SH8
2. Pulses per Revolution: 1024 for precise positioning and speed control
4. Current Consumption: 70 mA to be able to function with low consumption but deliver precise outputs
6. Part Number: 16500807AB
7. Shaft Adapter: Comes with a M10 shaft adapter, 10mm diameter, and makes easy mounting on various mechanical systems.
8. Operating Temperature: It can be operated in a temperature range of -20°C to +80°C.
9. Storage Temperature: It can withstand storage conditions in the range of -30°C to +80°C.
10. Made in Germany: Manufactured as per high European engineering standards.
11.Weight: 750 gm.
Applications:
Hassle-Free Returns & Refunds at Aeliya Marine Tech
Peace of Mind with a 30-Day Warranty:
What Can Be Returned?
  • Products that are not working as expected (non-functional)
  • Products with condition or malfunction issues
  • Products with minor cosmetic damages (excluding damage caused during shipping)
Easy Return Process:
Receiving Your Refund:
Missing Refund?
Exchanges for Defective or Damaged Items:
Warranty Validation:
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Related product
Select Title
Select Title
30 Day Return &
Refund Policy
Learn More
100% Secure